Reportáž

18. 1. 2024 - Michal Runák

Tréner slovenskej šestnástky Alföldy sa do Žiliny teší, dokončiť chce to, čo začal v Liberci

Slovenský výber do 16 rokov sa opäť po roku predstaví na svetovom šampionáte. V Liberci mu tesne ušla medaila, na domácej pôde však má väčšie ambície. Nielen o nich sme sa rozprávali s reprezentačným kormidelníkom Róbertom Alföldym.
Kedy začne príprava na MS?
"Príprava na prvý zraz vrcholí. Bude začiatkom februára. Pre náš realizačný tím však začala vlastne už v septembri. Pozorne totiž sledujeme všetky extraligové U16 tímy a vhodných adeptov na reprezentačný dres. Celkovo bude skladba prípravy identická ako v minulej sezóne, osvedčila sa a preto nie je dôvod meniť ju. Budeme mať celkovo šesť reprezentačných zrazov, tri jednodňové a tri dvojdňové. Čaká nás tvrdá polročná práca.

Uvidíme v mužstve aj nejakých hráčov, ktorí v ňom boli počas vlaňajšieho šampionátu?
"Myslím si, že určite áno. Je niekoľko hráčov ročníka 2008, ktorý už v Liberci patrili medzi lídrov tímu a aj v tejto sezóne zatiaľ potvrdzujú svoju výkonnosť. Samozrejme, že o konečnej nominácii bude rozhodovať aktuálna výkonnosť hráčov, je preto dôležité, aby si ju udržali až do MS. Nikto nemá vopred miesto garantované. Ten kto ma pozná vie, že to tak skutočne bude. Uvedomujeme si, že tohtoročná nominácia bude pod ešte väčším odborným dohľadom verejnosti. Šampionát je v domácom prostredí, z toho plynú veľké očakávania a podobne."

Čo očakávate od domácich MS a ako sa na ne tešíte?
"Do Žiliny sa, podobne ako celý realizačný tím, teším. MS v domácom prostredí sa môže trénerom či hráčom podariť zažiť možno iba raz v kariére, čiže to bude výnimočný šampionát. Všetci vedia ako U16 dopadla v Liberci, po MS som v jednom rozhovore povedal, že máme po ňom niečo nedokončené resp. rozrobené. Čiže smerovanie do prípravy je zrejmé, budeme pracovať ešte tvrdšie a precíznejšie aby sme mohli pomýšľať na úspech, ktorý by sme si všetci želali. Liberec mi ukázal, kde sa reálne nachádza svetová špička. Už aj na tejto úrovni je dôležitá fyzička, o rýchlosti a predovšetkým kondícii sa ani nemusíme baviť. Prvé dve veci do hráčov na zrazoch dostať môžeme, tú poslednú však nie, na to veľmi priestor nie je. Chcel by som preto apelovať aj na kolegov trénerov v extraligových tímoch, ktorí vlastne reprezentantov vychovávajú aby sa v tréningovom procese zamerali aj na túto veľmi dôležitú zložku prípravy. Na minuloročnom šampionáte v bojoch o medaily rozhodovali centimetre, niekoľko krokov navyše, možno iné neviditeľné detaily. Svetová špička je vyrovnaná a dôležité sú aj drobnosti. Takže MSJ mi ukázali aj to, že nemožno podceniť ani maličkosti. Neviem síce zaručiť konečný úspech, či výsledok, čo však garantovať viem je skutočnosť, že spolu s realizačným tímom budeme robiť všetko pre to, čo budeme môcť a vedieť, aby sa dostavil."

Ďalšie články

Archiv článkov
  • Rozhovory
  • 11. 6. 2024 - Pavol Humeník

Tréner českej reprezentácie U18: Chceme hrať posledný zápas šampionátu!

  • Rozhovory
  • 11. 6. 2024 - Pavol Humeník

Český tréner U16: Chceme hrať aktívny i atraktívny hokejbal

  • Rozhovory
  • 10. 6. 2024 - Pavol Humeník

Záujem samotných hráčov rozhodol o účasti na šampionáte v Žiline!