Reportáž

6. 7. 2024 - Dávid Švec

Slovensko U16 porazilo Kanadu a urobilo dôležitý krok smerom k finále!

Mimoriadne dôležitý duel zvládli zverenci trénera Róberta Alföldyho výborne, obetavým výkonom na hranici možného porazili Kanadu 5:4 a po zásluhe sa tešia z postupu do finále šampionátu!

Bránky a nahrávky

7. Šromovský, 15. Krajňák, 22. Podhorányi (Krajňák), 29. Cabúk, 35. Kristl (Urmín) - 11. Philpott (Leitch, Stewart), 18. Philpott (Stewart, Flynn), 25. Snedden (Philpott, Flynn), 38. Ripka (Dimitrov, Saramak)

Rozhodca

Vojtěch Filipiec, Vilém Jonák

Zápis o stretnutí

Slovensko U16

Greguš - Michlík, Kovalčík, Podhorányi, Veselý, Biel, Cabúk (A), Košťál, Siakeľ - Alföldy Al., Ďurčo (C), Krajňák (C), Martinka (A), Karoľ, Alföldy Ad., Čurlej, Foltín, Chudý, Kristl, Šromovský, Urmín, Šiška, Mitra

Kanada U16

Schaus - Dimitrov (A), Earle, Reynard, Tymchak, Gill, Van Dam, Leitch, Hart - Philpott, Kirkpatrick, Saramak, Birkett, Snedden (A), Ripka, Stewart, Laskowski, Strain, Imperato, Straus, Flynn (C)

Slovensko U16 otvorilo mimoriadne dôležitý duel aktívne, v siedmej minúte sa presadil Tomáš Šromovský. Presne o štyri minúty neskôr však Kanada dokázala vyrovnať z hokejky Brandona Philpotta. Bojovný zápas pokračoval vo vysokom tempe ďalej, mladí slovenskí hráči si vynútili tlak a presilovú hru zužitkoval na vedúci gól v závere tretiny Róbert Krajňák.

Dramatický duel pokračoval aj v druhej tretine, pretože po dvoch minútach hry vyrovnal na 2:2 znovu Philpott. Ani to však výber Slovenska nezlomilo, v 22. minúte využil presilovú hru o dvoch hráčov Sebastián Podhorányi. Rovnaký kúsok sa podaril však i Kanaďanom, ktorí využili presilovú hru o jedného hráča, v 25. minúte vyrovnal na 3:3 Brady Snedden. Šťastie sa priklonilo na slovenskú stranu v 29. minúte, kedy Samuel Cabúk nachytal Schausa na hruškách a dostal svoj tím znovu do vedenia 4:3.

Tretia časť hry bola mimoriadne emotívna, obom tímom išlo o veľa. Hráči bojovali o každú loptičku a každý centimeter plochy. Gólové šťastie sa však znovu usmialo na zverencov trénera Róberta Alföldyho, keď v 35. minúte zvýšil vedenie Slovenska U16 na 5:3 Radovan Kristl. Kanaďania sa však nezvyknú vzdávať, čo potvrdili aj v tomto zápase. Presilovú hru premenil na kontaktný gól v 38. minúte Eric Ripka. Náročné chvíle prišli pre slovenský tím v 40. minúte, kedy na trestnú lavicu putoval Juraj Jonas Ďurčo, obrana na čele s brankárom Martinom Gregušom ukázala obrovskú obetavosť, veľké srdce a tesný náskok udržala. V 43. minúte putoval na lavicu hanby Kanaďan Thomas Birkett, čo umožnilo Slovákom držať loptičku v útočnom pásme, postrážiť si záver zápasu a tešiť sa z úžasného postupu!

OHLASY TRENÉROV

Róbert Alföldy (SVK): "Fantastické víťazstvo, od začiatku do konca to bola reklama na svetový hokejbal. Myslím si, že nám znovu vyšiel úvod zápasu, chalani sa upokojili a mohli sme hrať svoju hru. Kanada sa síce dokázala dotiahnuť, no my sme to ustáli, vyvarovali sme sa chýb. Počnúc brankárom až po posledného hráča na lavičke to bol fantastický obetavý, kolektívny výkon. Klobúk dole pre chlapcami ako to odmakali, ale pripomínam, že ešte stále nie sme na konci, čakajú nás ďalšie dôležité zápasy."

Tyler Anderson (CAN): "Chceli sme mať dobrý začiatok v najväčšom zápase turnaja, ale prvých 15 minút sme nezvládli. Keď to urobíte, väčšinou sa vám to vráti a ublíži vám to. To sa nám dnes stalo."