Reportáž

7. 7. 2024 - Lukáš Sidor

Slováci vo výbornom zápase o bronz podľahli Českej republike

Slováci sa v zápase o tretie miesto stretli s českým tímom. V zápase lepšie odštartovali českí hráči, ktorí si v prvej tretine vybudovali dvojgólové vedenie vďaka gólom Šťástky a Roda. Slovenskí hokejbalisti v druhej tretine zlepšili svoju hru a dokázali vyrovnať skóre zápasu. Tesne pred druhou prestávkou však opäť inkasovali a pred poslednou tretinou prehrávali najtesnejším rozdielom. Česko v tretej tretine strelilo gól na 4:2, presadil sa Kachlík. Slováci následne vrhli sily do útoku a podarilo sa im vyrovnať gólmi Lašša a Piška. Obaja strelili svoj druhý v zápase. Vyrovnaný stav však nevydržal ani dve minúty. Jedelský vrátil Čechom vedenie, tentokrát už definitívne. Posledný gól zápasu pridal do prázdnej bránky Kumpan. Bronzové medaily putujú do Českej republiky.

Bránky a nahrávky

17. Lašš (Franek, Semančík), 24. Piško (Feranec), 36. Lašš (Rokos, Štefanák), 37. Piško - 6. Šťástka (Palán), 13. Rod (Kachlík), 30. Rod (Koudela), 33. Kachlík (Šlechta), 38. Jedelský (Mikula), 45. Kumpan

Rozhodca

Tyler Dea, Ryan Wilson

Zápis o stretnutí

Slovensko U18

Chmelík (33. Sebestyén) - Rexa, Semančik, Baník, Hanák, Rokos, Mada, Lukáčik, Hanus, Feranec - Lašš, Švec, Piško, Franek, Džadžovský, Štefanák, Saxa, Daubner, Jakubík, Imrich, Kašša, Pavlák, Kaššai

Česko U18

Fleischman - Štulc, Puzder, Koudelka, Palán, Martínek, Havlík, Pavlík, Kumpan - Kraus, Kantor, Mikšovský, Kachlík, Šlechta, Hlaváček, Šťástka, Číž, Klement, Šimůnek, Jedelský, Rod, Mikula

V súboji o bronzové medaily sa v kategórii U18 stretli domáci tím Slovenska proti susedom z Českej republiky. V úvodných minútach zápasu mali viac z hry českí hokejbalisti. Chmelíka v slovenskej bráne preverili viacerými nebezpečnými pokusmi. Slováci si po faule Daubnera nechtiac zahrali prvé oslabenie v zápase. Česi početnú výhodu dokázali premeniť na úvodný gól zápasu. Presadil sa Marek Štástka po asistencii Palána. Aj po strelenom góle hrali aktívnejšie českí hráči. Slovákov poslal opäť do oslabenia Feranec. Presilovku Česi dokázali využiť už po trinástich sekundách a odskočili na dva góly. Po prvej tretine viedla Česká republika zaslúžene 2:0.

Do druhej tretiny Slováci vstúpili oveľa aktívnejšie. Odmenou im bol gól Lašša, ktorý upratal nepresnú strelu Franeka do brány. Slováci sa však znovu nechali vylúčiť, potrestaným bo Jakubík. Cez českú presilovku došlo k šarvátke medzi Semančíkom a Šťástkom. Rozhodcovia po debate napokon oboch poslali predčasne do spŕch. Slovensko dokázalo zvyšok oslabenia ustáť bez gólu. Následne dostalo výhodu presilovej hry aj Slovensko. Využilo ju na vyrovnávajúci gól. Od modrej napriahol Feranec, pred bránou ešte tečoval Piško a začínalo sa odznovu. Vylúčenia na oboch stranách pokračovali. Najprv poslali rozhodcovia na trestnú lavicu Šimůneka, aby o 10 sekúnd neskôr zrušil slovenskú presilovku svojím zákrokom Franek. Tesne pred druhou prestávkou sa podarilo Čechom opäť dostať do vedenia. Nahodenie Roda skončilo až v bráne, slovenský brankár Chmelík mal zakrytý výhľad.

Tretie dejstvo začali náporom Česi. Najprv Slovákom pomohla konštrukcia brány, o chvíľku na to už gól síce strelili, ale rozhodcovia ho po dlhom skúmaní napokon neuznali. Následne už po góle Kachlíka bolo všetko v poriadku a Slovensko prehrávalo o dva góly. V bránkovisku došlo k striedaniu, Chmelíka nahradil Sebestyén. Domáci potom zapli na vyššie obrátky a v presilovej hre znížil na rozdiel jedného gólu Dário Lašš. Následne sa Česi opäť nechali vylúčiť a Slováci dokázali skóre vyrovnať po zásahu Piška. Pri oslave však dostal zbytočný trest Saxa a tak Slováci prešli plynule z osláv gólu do bránenia oslabenia. Česi však boli úspešní vďaka dobrej strele Jedelského a naši susedia znovu viedli 5:4. Následne si v zápase plnom gólov a vylúčení opäť zahrali presilovú hru Slováci, tentokrát sa však skóre nemenilo. V závere Slováci pri hre bez brankára obdržali posledný gól do prázdnej brány. Bronzové medaily si tak vybojovali hráči Českej republiky.

OHLASY TRENÉROV

Ľubomír Líška (SVK): "Bol to naozaj výborný dramatický zápas, šliapalo sa z jednej strany na druhú, padlo veľa gólov. Nás mrzí, že v posledných chvíľach nám rozhodca vylúčil hráča takpovediac za blbosť, mal to urobiť obojstranne, čo neurobil, a to ovplyvnilo koniec zápasu. Vynaložili sme veľa energie na to, aby sme vyrovnali, aj sa nám to podarilo, no chýbalo máličko, doslova milimetre a tešili by sme sa my. Chcem naozaj poďakovať celému tímu, som pyšný na hráčov, ktorí si odmakali celý šampionát a naozaj niekedy je to o šťastí. Čo sa týka priebehu celých majstrovstiev, tak z našej strany sme spravili maximum, výbornú prácu odviedol realizačný tím a aj zvyšok tímu, mali sme vytvorené výborné podmienky, je to škoda, že nebol šampionát o deň dlhší, že sa nehralo semifinále, ako sa hralo pred rokom v Liberci."

Vít Čapek (CZE): "Bolo to trošku nervózne, čo bolo spôsobené hlavne dôležitosťou zápasu. Oba tímy chceli pre seba získať bronzovú medailu. Myslím si, že video nemá v hokejbale čo robiť, a degradovalo to hru oboch tímov. Bol to inak hokejbal na vysokej úrovni od oboch tímov a aj Slovákom dávam klobúk dole pred tým ako to dnes odohrali."