Rozhovory

11. 6. 2024 - Pavol Humeník

Švajčiarska viceprezidentka: Chceme, aby šampionát bol pre hráčov nezabudnuteľný!

Švajčiarsko je tradičným účastníkom na hokejbalových majstrovstiev sveta. Jeho reprezentácia sa zúčastní aj šampionátu v Žiline, a to v kategórii do 18 rokov.

I keď samotné vedenie švajčiarskej reprezentácie nevidí svoje družstvo niekde na čelných priečkach, idú na šampionát s vervou popasovať sa v každom zápase o najlepší výsledok. Ako sa na to pripravujú nám prezradila viceprezidentka a výkonná riaditeľka Švajčiarskeho hokejbalového zväzu Patricia De Luca.


V akej fáze prípravy je vaša reprezentácia na šampionát do Žiliny?

Sme v polovici prípravnej fázy a pred cestou na svetový šampionát nás čakajú tri intenzívne tréningové víkendy.


Ako náročné je zostavovať mládežnícku hokejbalovú reprezentáciu na šampionát?

Zostavenie juniorského národného tímu na majstrovstvá sveta je náročné, ale je to pre nás aj vzrušujúci proces. Tu je niekoľko kľúčových bodov, na ktorých pracujeme:

Identifikácia talentov: Identifikácia talentovaných mladých hráčov je kľúčová. Tréneri vo svojich domovských kluboch zohrávajú dôležitú úlohu pri zisťovaní potenciálu.

Dostupnosť hráčov: Koordinácia rozvrhov a zabezpečenie dostupnosti hráčov na tréningové víkendy, zápasy a turnaje môže byť zložité. Vyváženie akademických záväzkov; Okrem toho je tu aj finančný aspekt, ktorý musí každý hráč zvážiť. Je to vášnivý a intenzívny koníček, ktorému sa naši hráči venujú.

Tímová chémia: Budovanie tímovej súdržnosti je nevyhnutné. Hráči z rôznych klubov a rôznych prostredí sa musia spojiť. Aktivity na budovanie tímu a spoločné skúsenosti pomáhajú posilňovať jednotu.

Logistika: Organizovanie cestovania, ubytovania a zariadení na tréningové víkendy si vyžaduje starostlivé plánovanie. Logistika môže byť náročná najmä pri medzinárodných podujatiach.

Súťaž: Juniorské reprezentácie čelia ťažkým súperom. Tréneri musia počas zápasov vypracovať stratégiu, analyzovať súperov a prispôsobiť taktiku.

Psychologická podpora: Mladí hráči potrebujú emocionálnu podporu. Vyrovnanie sa s tlakom, očakávaniami a neúspechmi je súčasťou cesty.

My z trénerského štábu sme radi, že sa zhostíme týchto výziev a budeme reprezentovať našu krajinu s motivovaným a talentovaným tímom na majstrovstvách sveta.


Je zo strany mladých hráčov dostatočný záujem cestovať na šampionát na Slovensko?

Áno, určite, máme šťastie, že v našej juniorskej lige máme veľa motivovaných a talentovaných hráčov narodených v rokoch 2005 a 2006.


Máte už jasnú konečnú nomináciu?

Áno, náš zoznam je už niekoľko týždňov dokončený a zverejnený na našej webovej stránke (Swiss Streethockey Association) www.swiss-streethockey.ch a sociálnych sieťach.


Na čo sa v príprave na šampionát primárne zameriavate – taktika, zohratosť, rýchlosť, kondícia?

V turnajovej príprave je rozhodujúci vyvážený prístup.

Taktika: Rozvíjanie efektívnych stratégií, pochopenie protivníkov a prispôsobovanie stratégií počas zápasov.

Tímové spojenie: Budovanie dôvery, komunikácie a súdržnosti medzi hráčmi.

Rýchlosť: Zlepšenie obratnosti, rýchleho rozhodovania a reakčného času.

Výdrž: Zlepšenie vytrvalosti prostredníctvom kondičného tréningu a regenerácie. Čo by, samozrejme, nemalo chýbať, je zábava.


Akým štýlom hry by ste sa chceli na šampionáte prezentovať?

Chceme hrať vzrušujúci, ofenzívny hokej a vnútiť ostatným tímom našu taktiku a štýl hry. Ostatné tímy sa musia prispôsobiť nám a nie naopak.


Zmenili ste niečo v príprave na šampionát oproti situácii spred roka?

Určite sme začali skôr s výberom hráčov a optimalizovali sme interné procesy. Nazbierali sme aj skúsenosti a poznatky z minulého roka a zakomponovali ich do príprav na tieto MS.


Plánujete pred šampionátom hrať aj nejaké prípravné zápasy?

Určite budú nejaké prípravné zápasy.


Máte naplánované na Slovensku aj iné aktivity okrem hokejbalu? Napríklad si pozrieť nejaké zaujímavé miesta v krajine?

Samozrejme, ak nám to čas dovolí, počas šampionátu si prezrieme mesto Žilina a pozrieme si pamiatky. Pre nás je dôležité rozširovať si obzory aj mimo hokeja a takýmito exkurziami sa spriatelíte a posilníte tímového ducha a po zápase si oddýchnete a načerpáte energiu. Chceme, aby to bol pre náš tím nezabudnuteľný zážitok, niečo, na čo si budú pamätať!


S akými cieľmi pôjde vaša reprezentácia na MS?

Do týchto majstrovstiev sveta ideme ako outsideri a to je fakt, ktorý akceptujeme. Ale do týchto hier nejdeme bez boja a ducha. Hráči a tím odvedú v každom zápase maximum. Sme presvedčení, že ako tím robíme nebezpečným pre ostatné tímy kvôli nášmu slabému postaveniu - cieľom nie je skončiť posledný, ale aj zabaviť sa a užiť si šport a majstrovstvá sveta. Na každom šampionáte sa učíme niečo nové a to nás posilní pre budúce majstrovstvá sveta.

Ďalšie články

Archiv článkov
  • Rozhovory
  • 11. 6. 2024 - Pavol Humeník

Tréner českej reprezentácie U18: Chceme hrať posledný zápas šampionátu!

  • Rozhovory
  • 11. 6. 2024 - Pavol Humeník

Český tréner U16: Chceme hrať aktívny i atraktívny hokejbal

  • Rozhovory
  • 10. 6. 2024 - Pavol Humeník

Záujem samotných hráčov rozhodol o účasti na šampionáte v Žiline!