Info z turnaja

10. 1. 2024 - Michal Runák

Maskotom MSJ v Žiline bude opäť Pacho!

Maskotom svetového šampionátu juniorov v Žiline bude tak ako na MS 2019 v Košiciach postavička Pacho.

Známy zbojník Pacho je len modelom možného a vysnívaného zbojníka, ktorý okrem toho, že bohatým berie a chudobným dáva, neznáša krivdy a feudálny útlak. Častejšie ako svaly používa rozum. Vie si poradiť v každej situácii za pomoci sebe tak vlastnej šikovnosti a prešibanosti. Aj preto sa organizátori rozhodli práve pre túto postavu.

Meno pre Pacha vybrali fanúšikovia pred štyrmi rokmi na sociálnych sieťach. Autorka postavy je Mária Herodeková, členka Bábkového divadla v Nitre, dnes už na dôchodku: "Nevdojak som si spomenula na chalanov z našej ulice, ktorí hrali hokej v teniskách, s malou loptičkou a bránky odložili vždy, keď išlo auto. V predstave sa mi vynoril šinter, zbojník a tak trochu rebel, ktorý hrá pre radosť z hry a z pohybu s túžbou zvíťaziť," začala pani Herodeková odhaľovať Pachov zrod a pôvod. "S úsmevom som si predstavila, že keby boli u nás známe hokejky pred sto rokmi, preháňali by handrovú loptičku aj šarvanci v krpcoch, opásaní detvianskymi opaskami? Len či by našli dajakú rovinku pri pasení oviec? (úsmev)."

Maskot je teda veselý Detvanec s ohňom vo vlasoch, čo je charakteristika hokejbalu ako výbušného športu, má tradičné slovenské prvky - Detviansku košeľu ako dres, krpce a pastiersky opasok. Pacha budete môcť stretnúť na rôznych akciách aj mimo arény v Žiline, samozrejme v dejisku MS sa bude pohybovať najviac. K dispozícii teda bude aj ako model v životnej veľkosti, teda ozajstný živý Pacho. O 3D model a vizualizácie sa postaral Ján Prachár. "Práve preto, že je to také úsmevné a zároveň slovenské, obliekla som nášmu maskotovi skrátený hokejbalový dres so širokými rukávmi na spôsob krojovej košele, akú nosia detvianski "holopupkáči" a obula slovenské krpce. Okolo detsky tučného bruška má ovinutý charakteristický opasok s dvoma prackami. Vlasy sú ryšavé, frajersky vyčesané dohora, prilbu odložil, je predsa rebel! (úsmev)," uzavrela pani Herodeková.

Ďalšie články

Archiv článkov
  • Rozhovory
  • 11. 6. 2024 - Pavol Humeník

Tréner českej reprezentácie U18: Chceme hrať posledný zápas šampionátu!

  • Rozhovory
  • 11. 6. 2024 - Pavol Humeník

Český tréner U16: Chceme hrať aktívny i atraktívny hokejbal

  • Rozhovory
  • 10. 6. 2024 - Pavol Humeník

Záujem samotných hráčov rozhodol o účasti na šampionáte v Žiline!