Rozhovory

10. 6. 2024 - Pavol Humeník

Hľadanie správnych adeptov na svetový šampionát je v záverečnej fáze

V Liptovskom Mikuláši sa 1. mája, na svojom druhom zraze, zišla slovenská reprezentácia do 18 rokov.

O tom, v akej fáze prípravy je táto veková kategória, pripravujúca sa na svoj svetový šampionát, nám povedal reprezentačný tréner slovenskej reprezentácie U18 Lubomír Líška.

V akom štádiu prípravy je reprezentácia do 18 rokov?

Reprezentácia U18 absolvovala v tomto roku dve sústredenia, kde sme chceli vidieť adeptov na reprezentačný dres spolu. Samozrejme z rôznych príčin sme tam nemali všetkých hráčov, ktorí by mohli hrať na MSJ. Aktuálne vrcholia súťaže, zatiaľ sa stále snažíme nájsť tých správnych adeptov do Žiliny.

Na čo sa v príprave na majstrovstvá sveta primárne zameriavate – taktika, zohratosť, rýchlosť, kondícia?

Potrebujeme spoznať hráčov po všetkých stránkach. Kondícia je samozrejme základ. Dobre vieme, že ihrisko v Žiline bude veľké. Hráč bez dobrej kondície nemá šancu. Určite hľadáme komplexných hráčov, ktorí budú mať aj čosi navyše. Náš kondičný tréner Denis Bučko pripravil pre adeptov na reprezentačný dres fyzické testy, nech vieme v akej aktuálnej fyzickej forme sú oslovení hráči.

Je už jasná konečná nominácia na majstrovstvá sveta do Žiliny?

Určite ešte nie je. Aktuálne máme približne 40 hráčov, ktorých budeme sledovať do konca sezóny a ktorých aj chceme vidieť na sústredeniach. Základ by mohli tvoriť hráči, ktorí hrali na MSJ U18 aj pred rokom, ale nikto nemá nič isté. Všetko závisí od zdravotného stavu, snahy, aktuálnej výkonnosti i hernej disciplíny.

Koľko reprezentačných zrazov ešte budete mať?

Plánujeme tri jednodňové zrazy a jeden trojdňový zraz, kde by sme chceli odohrať aj dva zápasy.

Kedy bude mať najbližší reprezentačný zraz a na čo bude zameraný?

V stredu 1.mája sme mali reprezentačný zraz, ďalší plánujeme na nedeľu 19. 5. 2024. Hráčov budeme chcieť vidieť v rovnovážnych situáciách, chceme ich vidieť ako vedia hrať pod tlakom i ako zvládajú situácie v predbránkovom priestore. Zameriame sa však aj na detaily. Detaily, ktoré môžu rozhodnúť vyrovnané zápasy. Hráč na najvyššej úrovni si musí zachovať po celý zápas koncentráciu, povzbudiť spoluhráčov i neuhnúť žiadnej strele.

Budete mať pred šampionátom aj nejaké prípravné zápasy?

Radi by sme počas 3-dňového sústredenia v júni odohrali 2 prípravné zápasy. Budeme si chcieť aj na „ostro“ vyskúšať pár vecí z predchádzajúcich tréningov. Radi by sme na nich doladili herné nedostatky, ale aj našli optimálne zloženie útokov či celých pätiek.

Akou hrou by ste sa chceli na šampionáte prezentovať?

Hokejbal na najvyššej úrovni v tejto vekovej kategórii je určite o pohybe. Veríme, že s kolegom Tomášom Hirkalom poskladáme tím, ktorého herný prejav bude minimálne tak dobrý ako pred rokom v Liberci. Či už to bude aktívny prístup k súperovým hráčom v obrannej fáze hry ale aj rýchla rozohrávka, plynulý prechod modrej čiary a samozrejme aj pohotové zakončenie.

S akým cieľom pôjde slovenská reprezentácia do 18 rokov na domáci šampionát?

Iné ako najvyššie ciele mať Slovensko v hokejbale nemôže. Šampionát bude určite náročný, finále bude určite našim prvoradým cieľom.

Ďalšie články

Archiv článkov
  • Rozhovory
  • 11. 6. 2024 - Pavol Humeník

Tréner českej reprezentácie U18: Chceme hrať posledný zápas šampionátu!

  • Rozhovory
  • 11. 6. 2024 - Pavol Humeník

Český tréner U16: Chceme hrať aktívny i atraktívny hokejbal

  • Rozhovory
  • 10. 6. 2024 - Pavol Humeník

Záujem samotných hráčov rozhodol o účasti na šampionáte v Žiline!