Rozhovory

25. 4. 2024 - Pavol Humeník

Slovenská reprezentácia U16 sa zišla na aprílovom zraze

V Žiline sa počas víkendu (20. – 21. apríl 2024) opäť zišla na pravidelnom zraze slovenská reprezentácia do 16 rokov.

Príprava slovenskej reprezentácie má svoj pravidelný mesačný cyklus a tentoraz boli pozvaní do Žiliny traja brankári, desať obrancov a 15 útočníkov. O tom v akom štádiu prípravy reprezentácia je a aký si stanovilo ako základný cieľvedenie družstva sme sa opýtali trénera Róberta Alföldyho.

V akom štádiu prípravy je reprezentácia do 16 rokov?

Máme za sebou 2/3 prípravy. Pred nami sú ešte dva zrazy, na ktorých sa definitívne rozhodne o tom, ktorí hráči pôjdu na svetový šampionát v Žiline. Je pred nami ešte dosť náročnej práce, času už síce veľa nezostáva, no ja som presvedčený, že náš tím bude dobre pripravený.

Čomu ste sa konkrétne venovali na aprílovom reprezentačnom zraze v Žiline?

Na aprílovom reprezentačnom zraze v Žiline sme sa venovali tak kondičnej ako aj technickej stránke prípravy. Tréningové jednotky boli náročné, hráčom dali zabrať, no inak to v tejto fáze prípravy ani nejde. Pre mňa a mojich kolegov z realizačného tímu je však podstatné, že sme na hráčoch videli maximálnu snahu a odhodlanie „pobiť“ sa o miesto v tíme. Napokon, bolo tomu tak aj na tých predchádzajúcich zrazoch, šampionát v domácom prostredí musí byť predsa veľkým lákadlom pre každého jedného hráča, ktorého na zrazy povoláme.

Je už jasná konečná nominácia?

Konečná nominácia na majstrovstvá sveta známa ešte nie je. Tvorí sa postupne kostra tímu, no čaká nás ešte finálový extraligový turnaj SHBE U16 a ďalšie zväzové turnaje, čiže šancu bojovať o miesto v tíme majú všetci hráči naďalej rovnakú. O tom, kto sa do záverečnej nominácie na MSJ dostane totiž rozhodne len a len aktuálna forma a výkonnosť.

Na čo sa v príprave na majstrovstvá sveta primárne zameriavate – taktika, zohratosť, rýchlosť, kondícia?

V príprave na majstrovstvá sveta je nutné v tréningovom procese prihliadať na množstvo faktorov. Pochopiteľne, že sú dôležité kondícia, rýchlosť, taktika... ale súčasne aj iné veci. Nemôžeme sa sústrediť iba na niektorú z nich, treba prihliadať na to, že úspech bude závisieť aj od toho ako dokážeme s hráčmi skĺbiť všetky zložky do jedného celku. Skúsenosti z minuloročného šampionátu nám ukázali, že o úspechu rozhodujú detaily, maličkosti a preto sa v príprave zameriavame aj na ne. Nechceme podceniť naozaj nič, pretože zažiť majstrovstvá sveta na domácej pôde sa môže podariť iba raz v kariére, takže pre úspech spravíme maximum.

Akou hrou by ste sa chceli na šampionáte prezentovať?

Mohol by som jednoducho skonštatovať, že tou najlepšou! Ale teraz vážne. V tejto chvíli Vám ešte neodkryjem všetky „tromfy“. Bol by som nerád, keby mali naši súperi lepšiu predstavu o tom, na čo sa majú pripraviť. Spolu s realizačným tímom samozrejme vieme, akou hrou sa budeme chcieť na šampionáte prezentovať, no na druhej strane si uvedomujeme, že nás v každom zápase bude čakať neľahký súper, ktorý bude chcieť naplniť svoje predstavy. Takže rozhodujúce bude to, ako sa podarí naše predstavy naplniť presne v ten-ktorý daný moment na ihrisku.

S akým cieľom pôjde slovenská reprezentácia do 16 rokov na domáci šampionát?

Každá slovenská reprezentácia, bez ohľadu na kategóriu, musí mať tie najvyššie ciele. Už len z úcty k tradícii a úspechom nášho športu na medzinárodnej scéne. Náš tím U16 tak nebude výnimkou. Rovnako ako minulý rok na šampionáte v Liberci budeme chcieť zabojovať o medaily. Veľmi dobre si uvedomujem, čo znamená odohrať majstrovstvá sveta v domácom prostredí, pred množstvom divákov. Čaká nás neľahká úloha, no budeme pripravení. Verím, že za výdatnej podpory našich fanúšikov dokážeme očakávania spoločne naplniť.

Ďalšie články

Archiv článkov
  • Rozhovory
  • 11. 6. 2024 - Pavol Humeník

Tréner českej reprezentácie U18: Chceme hrať posledný zápas šampionátu!

  • Rozhovory
  • 11. 6. 2024 - Pavol Humeník

Český tréner U16: Chceme hrať aktívny i atraktívny hokejbal

  • Rozhovory
  • 10. 6. 2024 - Pavol Humeník

Záujem samotných hráčov rozhodol o účasti na šampionáte v Žiline!