Reportáž

7. 7. 2024 - Dávid Švec

Kanada U16 po obrovskej dráme získala majstrovský titul

Hokejbalisti Kanady U16 získali po nervydrásajúcej dráme majstrovský titul, keď o všetkom rozhodol v predĺžení gólom od modrej čiary obranca Radoslav Dimitrov.

Bránky a nahrávky

10. Krajňák, 20. Al. Alföldy (Ad. Alföldy, Krajňák), 25. Karoľ (Kristl), 29. Cabúk (Ďurčo, Kovalčík), 33. Šromovský (ts) - 2. Flynn (Philpott), 14. Kirkpatrick, 21. Stewart (Philpott, Flynn), 28. Kirkpatrick (Snedden), 42. Flynn (Dimitrov, Stewart), 52. Dimitrov

Rozhodca

Vilém Jonák, Vojtěch Filipiec

Zápis o stretnutí

Slovensko U16

Greguš - Michlík, Kovalčík, Podhorányi, Veselý, Biel, Cabúk (A), Košťál, Siakeľ - Alföldy Al., Ďurčo (C), Krajňák, Martinka (A), Karoľ, Alföldy Ad., Čurlej, Foltín, Chudý, Kristl, Šromovský, Urmín, Šiška, Mitra

Kanada U16

Schaus - Dimitrov (A), Earle, Reynard, Tymchak, Gill, Van Dam, Leitch, Hart - Philpott, Kirkpatrick, Saramak, Birkett, Snedden (A), Ripka, Stewart, Laskowski, Strain, Imperato, Straus, Flynn (C)

Finálový zápas kategórie U16 sa tešil veľmi slušnej diváckej účasti. Fanúšikovia Slovenska od úvodu hnali svojich miláčikov za ziskom majstrovského titulu, ale po 61 sekundách ich schladil Jordan Flynn, ktorý otvoril skóre zápasu. Mladí Slováci bojovali o každú loptičku a každý centimeter plochy, odmenou im bolo vyrovnanie gólom Róberta Krajňáka po samostatnej akcii. Zvyšovalo sa napätie i emócie, z čoho pramenili vylúčenia. Pri vylúčení Keilana Kirkpatricka zverenci Róberta Alföldyho neskórovali, práve naopak, daný hráč krátko po návrate z lavice hanby dostal svoj tím znovu do vedenia. Prvá tretina sa tak skončila za stavu 1:2.

Zápas v druhej tretine pokračoval vo vysokom tempe, oba tímy išli s fyzickými silami absolútne na hranu. V 19. minúte putoval na trestnú lavicu kanadský Blake Strain za sekanie. Slovenskí hokejbalisti dokázali ponúknutú presilovú hru využiť, po krásnej kombinačnej akcii poslal loptičku do Schausovej siete Alex Alföldy. Z vyrovnania sa však domáci hráči dlho netešili, už o 22 sekúnd v skrumáži pred Gregušom pretlačil loptičku do siete Nolan Stewart. Nasledovali mohutné protesty slovenskej striedačky, no gól Kanady ostal v platnosti. Slovenský kouč Róbert Alföldy zareagoval oddychovým časom. Následne mali jeho zverenci výhodu presilovej hry pri vylúčení Dimitrova, ktorú však na vyrovnávajúci gól nepremenili. Vyrovnanie prišlo v 25. minúte, Kristl narysoval krásnu prihrávku pred bránku Kanady na Petra Karoľa, ktorý nedal Schausovi šancu na úspešný zákrok. Z vyrovnania sa však slovenskí hráči netešili dlho, v 28. minúte dostal Kanadu opäť do vedenia Kirkpatrick, ktorý dal svoj druhý gól v zápase. Zároveň však po góle putoval na trestnú lavicu Kanaďan Brady Snedden za nešportové správanie. Počas presilovej hry vystrelil Ďurčo od modrej čiary, Schaus loptičku vyrazil pred seba a Samuel Cabúk z dorážky vyrovnal na 4:4. V závere druhej tretiny nastali pre Slovensko ťažké chvíle, pretože Róbert Krajňák dostal trest 5+DKZ, no stav sa už v tejto časti hry nezmenil.

Majstrovský titul sa Slovákom priblížil najmä v tretej tretine, v 33. minúte premenil nariadené trestné strieľanie s prehľadom Tomáš Šromovský. Následne sa do veľkej príležitosti dostal Samuel Foltín, ale zoči-voči Schausovi nepochodil. Zápas bol následne plný emócií na oboch stranách. Dôležitý moment prišiel v závere 40. minúty, kedy hráči spod Tatier ubránili presilovú hru súpera o dvoch hráčov. To však ešte nebol koniec drámy, pri ktorej klopal infarkt na srdce všetkým prítomným fanúšikom. V 42. minúte sa v spleti tiel pred Gregušovou bránkou najlepšie zorientoval kanadský kapitán Jordan Flynn a vyrovnal na 5:5. V samom závere zápasu podržal spoluhráčov viacerými skvelými zákrokmi brankár Greguš a tak zápas putoval do predĺženia.

V predĺžení podali oba tímy heroické výkony. O všetkom napokon rozhodol kanadský obranca Radoslav Dimitrov, ktorý v 52. minúte prestrelil od modrej čiare všetko, čo mu stálo v ceste a zabezpečil pre Kanadu titul majstrov sveta v kategórii U16.

OHLASY TRENÉROV

Róbert Alföldy (SVK): "Čo povedať... Išli sme si od začiatku turnaja za svojím snom, predvádzali sme výborný hokejbal, no pribrzdili nás v rozlete vylúčenia. Tie nás stáli obrovské množstvo síl, ktoré nám chýbali v závere zápasu. Musím však vyjadriť absolutórium môjmu tímu, zložiť pred chlapcami povestný klobúk, pretože od prvej chvíle tu predvádzali skvelú hru svetovej kvality. Myslím si, že dnes neprehral horší tím, vyhral šťastnejší tím."

Tyler Anderson (CAN): “Je to úžasné, bojovali sme celý turnaj a dnes sme získali odmenu v podobe zlatých medailí. Dnes to bolo predovšetkým o odolnosti, fyzickej aj mentálnej, rýchlo sme skórovali, potom sme inkasovali, získali sme presilovku, potom sme sa dostali do oslabení, bolo to ako na hojdačke až do konca. V predchádzajúcom zápase so Slovenskom sme mali hluchú 15-minútovú pasáž, dnes sme prišli pripravení hrať od začiatku.”