Reportáž

5. 7. 2024 - Dávid Švec

Zápas Slovenska s Českom Red poznačili zranenia

Slovensko U16 v dramatickom súboji zdolalo Česko U16 Červení v pomere 6:2. Zápas poznačilo zranenie troch českých hráčov, pričom Matyáš Jankůj putoval do nemocnice s podozrením na otras mozgu.

Bránky a nahrávky

6. Šromovský (Cabúk, Chudý), 13. Ďurčo (Kovalčík, Martinka), 27. Martinka, 29. Šromovský, 38. Ďurčo, 43. Šromovský (Chudý) - 11. Jankůj (Gelhof), 11. Hruška (Kupka)

Rozhodca

Adam Cooper, Tyler Dea

Zápis o stretnutí

Slovensko U16

Cilý - Michlík, Kovalčík, Podhorányi, Veselý, Biel, Cabúk (A), Košťál, Siakel - Alföldy Al., Ďurčo, Krajňák, Martinka (A), Karoľ, Alföldy Ad., Čurlej, Foltín, Chudý, Kristl, Šromovský, Urmín, Šiška, Mitra

Česko Červení U16

Hošek (29. Šprync) - Kopelent, Fiala, Hruška, Votava, Křivánek. V. Adam (A), Grof, Gelhof - Kupka, Jankůj, Hradil, Hasal, Schnaubelt, Zahálka (C), Chýle, Krása, Tichý, Čaloun, Schwach, Šimic

Zápas v Žiline sa začal zostra, skóre otvorili Slováci už v šiestej minúte zásluhou Tomáša Šromovského. Zápas bol však aj naďalej absolútne vyrovnaný a mimoriadne emotívny. Červený výber Česka U16 vyrovnal v 11. minúte, kedy sa presadil Matyáš Jankůj. Už o 19 sekúnd neskôr išli Česi do vedenia, kedy Cilého v slovenskej bránke prekonal Hruška. Slovákom sa však ešte v prvej tretine podarilo vyrovnať, presilovú hru využil zásluhou krásnej strely od modrej čiary Ďurčo.

V druhej tretine pokračoval emotívny a mimoriadne zaujímavý hokejbal. Na trestnú lavicu putovali postupne Martinka, Schabelt a Grof. Presilovú hru však využili hráči Slovenska, kedy aj s kúskom šťastia zaznamenal gól Tobias Martinka. Emócie vzplanuli najmä po štvrtom góle Slovenska, ktorý vsietil v 29. minúte Šromovský. Následne bol pre zranenie striedaný český brankár Jindřich Hošek, ktorého nahradil David Šprync. Po druhej tretine tak Slovensko viedlo 4:2.

Do tretej tretiny hostia nastúpili s obrovskou motiváciou vyrovnať, ale slovenská obrana a brankár Cilý boli pozorný. Náročné minúty zažívala slovenská obrana od 32. minúty, kedy Slovensko hralo v oslabení o dvoch hráčov. Česku sa však ponúknutú šancu nepodarilo využiť, práve naopak. Po samostatnom úniku sa v obrovskej šanci nepresadil obranca Filip Kovalčík. Výborný zápas pokračoval i naďalej, Slovensko si strážilo výsledok a po peknom útoku zvýšil náskok na vedenie o tri góly znovu Ďurčo. V samom závere ešte skúsili Česi hru bez brankára, no inkasovali aj šiesty gól z hokejky Šromovského, ktorý tak pečatil výhru Slovenska v pomere 6:2. V samom závere sa ešte nepríjemne zranil Matyáš Jankůj, ktorý bol transportovaný do nemocnice s podozrením na otras mozgu.

OHLASY TRENÉROV

Róbert Alföldy (SVK): „Myslím, že sme videli fantastický hokejbal, to v prvom rade. Začali sme znova tak ako každý zápas, to znamená veľmi dobre. Hneď od úvodu sme robili to, čo sme presne chceli. Samozrejme, bol oproti nám vynikajúci súper, to znamená, že mali o zápase svoje predstavy, my svoje. Nakoniec, viedli sme, oni to dokázali otočiť. My sme mali fantastickú druhú tretinu, že sme skóre otočili, to rozhodlo o výsledku celého duelu. Musím dať pred chalanmi klobúk dolu, pretože ten zápas odmakali od prvej do poslednej sekundy. Bolo to fantastické. Je to predsa len šport, tak pevne verím, že hráč súpera bude v poriadku a nebude to žiadne vážne zranenie.“

Pavel Štefka (CZE): „Musím chlapcov za tento zápas pochváliť, aj keď výsledok je pre nás krutý. Súper však využil presilové hry, my nie. Mrzí ma, že nám rozhodca neuznal gól na 3:1, naopak gól Slovenska uznal. V zápase sme prišli o troch hráčov. Matyáš Jankůj má pravdepodobne otras mozgu, brankár Hošek má problém s kolenom, tretí hráč má rozseknutú bradu, ale bude v poriadku.“