Reportáž

7. 7. 2024 - Dávid Švec

Majstrovské double Kanady, teší sa aj výber U18

Výber Kanady U18 porazil vo finále svetového šampionátu tejto vekovej kategórie v Žiline tím USA 5:1. Javorové listy sa tak tešia z majstrovského double na tomto turnaji.

Bránky a nahrávky

44. Stocklin (Impagliazzo, Tussey) - 1. Knight (Noble), 11. Brankovic (Lovett, Schierau), 19. Lovett (Noble), 42. Hamelin, 44. Tucker.

Rozhodca

Jiří Cícha, Michal Laczko

Zápis o stretnutí

USA U18

Bergeron - Morin (C), Barbosa, Warner-Senee, Reuther, Rennebeck, Manning Almeida, Zevola - Lammi, Miller, O´Connor, Joyce, Dibenedetto, Nackrelli, Impagliazzo, Nikolajski, Robb, Colfer, Tussey (A), Battista (A), Stocklin

Kanada U18

Kailay - Campbell, Osborne (A), Scott, Greene, Burke, Putos, Tucker, Barrington - Mackie, Bulmer, Markus, Hamelin, Noble, Schierau (C), Tarling, Knight (A), Brankovic, Hopcraft, Pacik, Lovett

Najdôležitejší zápas šampionátu začali skvele Kanaďania, ktorí sa dostali do vedenia už po 35 sekundách. Skóre otvoril Andy Knight po prihrávke Liama Nobleho. Následne si Kanada zahrala dve presilové hry, v tej druhej pri vylúčení Stocklina sa strelecky presadil Kainoah Brankovic a zvýšil vedenie javorových listov na rozdiel dvoch gólov.

Aj druhú tretinu začali podstatne lepšie hráči Kanady, v 19. minúte prekonal Bergerona v bránke USA Kanaďan Jackson Lovett a výrazne priblížil svoj tím k zisku majstrovského titulu. Hráčom Ameriky sa nedá uprieť snaha, ale dnes si skrátka nepotykali s koncovkou, navyše bránku Kanady hájil skvelý Aalamdaya Kailay.

Do tretej tretiny vstúpil výber USA s obrovskou chuťou niečo ešte s výsledkom urobiť, ale pri vylúčení Hamelina sa domáci nedokázali presadiť. Následne putoval na trestnú lavicu v 42. minúte americký obranca James Zazula Campbell a Maxx Hamelin pridal do prázdnej bránky štvrtý gól Kanady. To však nebolo všetko, piaty klinec do rakvy titulových nádejí USA pridal v 44. minúte v oslabení Kyle Tucker. Aspoň čestný gól USA si pripísal na svoje konto rovnako v 44. minúte zápasu Chase Stocklin.

Titul v kategórii U18 získava tím Kanady, druhé miesto patrí USA a tretia priečka mužstvu Českej republiky.

OHLASY TRENÉROV

Eddie Costa (USA): „Bol to naozaj ťažký, ťažký zápas. Nezačali sme dobre, boli sme pomalí a už sme sa cez to nedostali. Je to škoda, myslím, že tento tím mal na víťazstvo. Prial by som si, aby som pre nich mohol urobiť ešte viac."

John Silcox (Canada): „Slová sa teraz hľadajú ťažko. Američania majú skvelý program. Spolupracujú už roky. Po tom, čo nás porazili v samostatných nájazdoch, sme si prešli video a urobili nejaké úpravy, a vzdávam im hold za dva tvrdo vybojované zápasy. Som veľmi hrdý na našich chlapcov, že bojovali cez nepriazeň osudu, množstvo zranení a modrín. Ale sme šťastní, že môžeme nasledovať U16 a priniesť domov triumf. Prešli sme si poznámky po zápase so Slovenskom, kde sme na nich skočili hneď na začiatku, ale potom sme hrali príliš defenzívne, a v prvom zápase proti Američanom sme boli príliš napätí, ale zmenili sme herný plán a zafungovalo to.“