Reportáž

5. 7. 2024 - Dávid Švec

Slovensko U18 napriek bojovnému výkonu na Kanadu nestačilo

Slovensko U18 v dôležitom zápase podľahlo napriek bojovnému výkonu rovesníkom z Kanady 3:5.

Bránky a nahrávky

39. Piško (Pavlák, Saxa), 42. Saxa (Semančík), 45. Imrich - 5. Lovett (Mackie, Hamelin), 6. Knight (Burke), 18. Tucker (Osborne, Markus), 27. Barrington (Lovett), 44. Noble (Lovett, Schierau)

Rozhodca

Vojtěch Filipiec, Thomas Walkeden

Zápis o stretnutí

Slovensko U18

Sebestyén (27. Chmelík) - Rexa, Semančík (A), Baník, Hanák, Rokos, Mada, Lukáčik, Hanus, Feranec (C) - Lašš, Švec, Piško, Franek, Džadžovský, Štefaňák, Saxa, Daubner, Jakubík, Imrich, Kašša, Pavlák, Kaššai

Kanada U18

Kailay - Campbell, Osborne (A), Scott, Greene, Burke, Putos, Tucker, Barrington - Mackie, Bulmer, Markus, Hamelin, Noble, Schierau (C), Tarling, Knight (A), Brankovic, Hopcraft, Pacik, Lovett

TOP zápas dňa videla v Žiline početná návšteva, fanúšikovia od úvodu hnali hráčov Slovenska U18 do útoku. Prvá tretina sa niesla v bojovnom duchu, no Kanada bola mimoriadne efektívna. V piatej minúte otvoril skóre zápasu Lovett a už o necelú minútu neskôr zvýšil vedenie hostí na rozdiel dvoch gólov Andy Knight. Mladí Slováci bojovali o každú loptičku a centimeter priestoru, ale do konca prvej tretiny sa im skórovať nepodarilo.

Druhá časť zápasu pokračovala v obraze prvej tretiny. Extrémna snaha Slovákov, podporená hlasivkami fanúšikov, žiadaný gól nepriniesla, naopak, z gólov sa znovu tešili Kanaďania. V 18. minúte zvýšili na 0:3 Kyle Tucker a v 27. minúte pridal štvrtý gól Kanady Jack Barrington. To už bolo príliš na slovenského brankára Františka Sebestyéna, ktorého nahradil Ján Chmelík. Druhá tretina skončila so skóre 0:4.

Do tretej tretiny vstúpili Slováci znovu aktívne, ale dlho sa im nedarilo nájsť recept na skvele chytajúceho Aalamdaya Kailaya. Ten kapituloval až v 39. minúte, kedy iskierku nádeje pre Slovensko využitou presilovou hrou vydúchal Maxim Piško. Vsietený gól dodal Slovákom potrebnú energiu a sebadôveru, na kanadskú bránku sa valil útok za útokom, no stačilo to len na gól Markusa Saxu v 42. minúte, ktorým upravil skóre na 2:4. Tréner Ľubomír Líška ešte v samom závere skúsil hru bez brankára, skúsený súper skóroval 61 sekúnd pred koncom do prázdnej bránky z hokejky Nobleho. Slováci ešte raz zdvihli hlavu, Imrich pečatil konečný výsledok na 3:5.

OHLASY TRENÉROV

Ľubomír Líška (SVK): "Nemali sme dobrý vstup do zápasu, ani v jednom ťažkom zápase na turnaji. Po prvom našom góle sme sa chytili, Kanada začala viac brániť a možno sa aj strachovala o výsledok. My sme verili do poslednej chvíle, že to otočíme, ale z 0:4 otáčať zápas proti Kanade je veľmi náročné, no nechýbalo veľa, pretože sme trafili tyčku a mali sme aj ďalšie šance. Majstrovstvá nekončia, je minimálna šanca na finále, ale pre Slovensko chceme určite vybojovať medailu."

Joe Silcox (CAN): "Popoludnie po zápase so Švajčiarskom sme strávili prezeraním videozáznamov o tom, ako hrá slovenský tím. Je to ťažký súper, vždy som mal pre slovenský hokejbal len rešpekt. Približne dve a pol tretiny sme veľmi dobre realizovali náš herný plán, ale nečakali sme, že nás Slováci takto zatlačia. Rád by som poďakoval Žiline a Slovensku za organizáciu tohto turnaja, bolo to skvelé. Prajeme Slovákom veľa šťastia v ďalšom priebehu. Zajtra nás čaká dôležitý zápas proti USA a naším hlavným cieľom je, samozrejme, vyhrať. Teraz chceme dať chalanom niečo na jedenie, oddýchnuť si a potom prejsť nejaké videozáznamy o USA. Je to kontinentálny zápas, vždy je to emotívne stretnutie. Dáme do duelu rovnaké úsilie, ako sme dali dnes proti Slovensku, a nech vyhrá ten lepší tím."